INTERVJU Z DEVETOŠOLKO ALJO BANFI

Učenka naše šole, devetošolka Alja, je pred kratkim izdala svojo prvo pesniško zbirko z naslovom SKOZI ČAS. Mladi novinarki sva se odločili, da ji ob tem velikem osebnem podvigu zastaviva nekaj vprašanj.

Pozdravljena! Za začetek nam povej nekaj o sebi.

Sem Alja Banfi, ravnokar sem dopolnila 15 let. Sem razigrana najstnica, takšna kot vsa povprečna dekleta. Z ustvarjalnim pisanjem sem začela v sedmem razredu.

Kako to, da si se sploh odločila za pisanje?

Mislim, da se vsak izraža na svoj način. Jaz sem se odločila za pisanje, na tak način pa se tudi spopadam s svojimi strahovi.

Ali imaš kakšen poseben navdih za pisanje?

Po navadi sta moj navdih svoboda in na splošno življenje.

Kateri starosti so namenjene tvoje pesnitve?

Mislim, da od petnajstega leta naprej, ker sem dobila veliko komentarjev od odraslih, da so pesmi morali tudi dvakrat prebrati. Zato menim, da takih pesmi desetletni otroci  še ne bi razumeli.

Ali se najdeš v kakšni izmed svojih pesmi?

Ne da se najdem, ampak najbolj sem si zapomnila svojo prvo pesem, ki mi je tudi najbolj všeč.

Si komu posvetila kakšno pesem ali pa mogoče celo zbirko?

Ne, namen mojega pisanja je bil predvsem  moje osebno izražanje in dokaz, da lahko vsak uspe, tudi če nihče drug ne verjame vate.

Koliko časa si potrebovala za celotno zbirko?

Pisala sem od sedmega razreda naprej, brez načrta, da bi se karkoli razvilo iz tega. Načeloma pa sem zbirko sestavila v dveh tednih.

Ali si prejela kakšno pomoč pri pisanju ali oblikovanju zbirke?

Pri pisanju nisem potrebovala pomoči. Pri lektoriranju in obliki pa ja.

Ali imaš kakšnega idola, bodisi za pisanje ali kaj drugega?

Imam idol, vendar ne piše pesmi. To je moj trener, ki me vsak dan navdihuje.

Ali te starši in prijatelji podpirajo?

Na začetku nobeden sploh ni vedel, da se ukvarjam s pisanjem. Prijatelji so bili sprva užaljeni, ker jim nisem povedala. Starša me zelo podpirata, predvsem pa ati.

Kakšen je naslov tvoje zbirke?

Naslov moje zbirke je Skozi čas. Naslov sem izbrala sama, saj se mi je zdel primeren za tako tematiko zbirke.

Koliko pesmi je v tvoji zbirki?

V moji zbirki je do 40 pesmi. Vseh  pesmi, ki sem jih napisala, pa je okoli 50.

Intervju sva pripravili Mara Škerlak Marič in Jasna Džaferović