V petek, 17. 5. 2024, smo za učence od 6. do 9. razreda, ki so vse leto pridno opravljali bralno značko, pripravili pester program, ki se je odvijal pozno v noč. Naslednji dan smo se okrog osme ure po zajtrku in podelitvi priznanj za sodelovanje na bralni noči polni lepih vtisov poslovili.

Poleg delavnice hrbtne poezije, zabavnih iger in kviza smo gostili tudi mlado pisateljico Saro Klopčič, ki nam je prijazno odgovarjala na naša vprašanja in nam predstavila svojo domišljijsko knjigo v dveh delih z naslovom Meči in krogle. Zamisel za knjigo je v njenih mislih nastala že ob koncu osnovne šole, do dokončne izdaje pa je prišlo decembra 2023. Knjigo v obeh delih si je mogoče izposoditi tudi v naši šolski knjižnici.

Mlada študentka, ki zaključuje študij fizike, je vsestranska oseba, saj se ukvarja z veliko različnimi aktivnostmi, kot so tečaj mečevanja, trenira šport quadball, je zagreta igralka taroka, rada planinari in še marsikaj. Naši učenci so jo doživeli in označili kot pametno, razgledano, nasmejano, pozitivno, prijazno, polno idej, ustvarjalno, zanimivo, prijetno in živahno. Z zanimanjem so prisluhnili njeni predstavitvi in se aktivno vključevali v pogovor ter postavljali vprašanja.

Pa še nekaj vtisov, ki so jih udeleženci bralne noči zapisali …

Danes sem se naučil/naučila:

 • kako se lahko o pesnikih in pisateljih učiš na zanimiv način (Hana Merica).
 • da je branje pomembno (Žiga Benko).
 • da lahko iz hrbtne strani knjig oblikuješ pesem (Naja Gjergjek).
 • kako lahko iz platnic knjig narediš povedi, ki jih povežeš v zgodbo (Zala Krpič).
 • nekaj več o pisateljici Sari Klopčič (Lilu Polajner, Eva Majc, Leona Zajmi).
 • več o procesu pisanja knjig (Teja Rituper).
 • da lahko že v srednji šoli napišeš knjigo (Tjaž Kosednar).
 • kako je branje lahko zanimivo (Lina Krančič, Isabela Šlihthuber).
 • sodelovati v skupini (Tina Pojbič).
 • različne nove besede, ki jih še nisem poznala (Ava Lazar, Leona Zajmi).
 •  kako ustvariti zanimiv verz s hrbtnih strani knjig (Ana Kim Konye).
 • o življenju pisateljev (Julija Žganjar).
 • veliko o mladi pisateljici in knjigah (Taja Pintarič)
 • kako lahko nastane pesem iz naslovov knjig (Nea Šeruga).
 • spoznala poglavje knjige Meči in krogle (Leona Zajmi).

Moj najljubši del večera je bil:

ustvarjanje plakata (Nea, Teja), kviz (Lina, Julija, Taja), pisateljičina predstavitev knjige (Ana Kim), ko smo iskali knjige in kovali verze – hrbtna poezija (Ava, Tina, Isabela, Hana), razvrščanje razmetanih verzov (Tjaž), ko smo šli spat, pa nismo zaspali (Naja, Zala), ko smo brali odlomek iz knjige Meči in krogle na samem (Žiga), branje knjig in obisk pisateljice (Leona Zajmi).

učiteljice Milena, Tjaša, Martina in knjižničarka Anita

Dostopnost