V času krompirjevih počitnic, od 28. 10. do 1. 11. 2024, smo se učiteljice Monika Krančič, Andreja Strašek in Martina Rajnar Kulič udeležile sledenja pouka, v okviru projekta Erasmus +, v mestu Alicante v Španiji. Obiskale smo šolo Colegio CEU Jesus Maria Alicante. Šola je katoliška in ima približno 1200 učencev, starih med 3 in 18 let. Šola je delno financirana iz privatnih sredstev in delno iz javnih.
Ob prihodu na dvorišče smo bile pozitivno presenečene nad samim izgledom šole. Okolica šole je skrbno urejena, zasajeni so grmi in drevesa, posuto je drobno kamenje. Same zgradbe šole so novejše in zelo lepo urejene. Ob prihodu nas je sprejel učitelj športa, ki nas je v času bivanja pri njih, spremljal, nam pomagal in usmerjal skozi celotno delovanje šole.
Prvi dan smo si ogledale celotno šolo, učilnice, skupne prostore, jedilnico s kuhinjo, konferenčno sobo, kapelico, kantino za učitelje, igrišča … V naslednjih dneh smo po urniku, ki so nam ga pripravili, spremljale pouk. Pouk se prične ob 9. uri in poteka vsak dan do 17. ure. Dan začnejo z blok uro, brez premora. Učenci npr. na stranišče hodijo prosto, med poukom. Po dveh šolskih urah imajo odmor za malico. Med vsakim odmorom gredo učenci ven, na igrišče, kjer opravijo malico, ki so si jo prinesli od doma, nato se igrajo na igriščih in igralih, ki jih je veliko. Zanimivo nam je bilo dejstvo, da učitelji učence pustijo pri sproščeni igri, nihče jih ne nadzira, sploh pa ni bilo nikjer nobenega glasnega opozarjanja, še manj dretja s strani učitelja. Po 20 minutah odmora, učenci odidejo nazaj v razred in spet sledi blok ura pouka. Po teh dveh šolskih urah sledi kosilo. Kosilo imajo učenci organizirano s strani šole. Po njih pridejo posebne spremljevalke in dežurni učitelji. Mlajši učenci imajo po kosilu sproščene dejavnosti, utrjevanje znanja, delanje domačih nalog in podobno. Ob 15.00 sledita zadnji dve uri pouka. Vsi končajo pouk malo pred peto uro popoldne, ko po njih pridejo starši. Isto kot zjutraj ob 9.00, tudi popoldne ob 17.00, na ulici proti šoli, nastanejo dolge kolone avtomobilov. V tem času se pripeljejo policisti, ki usmerjajo promet.
Pouk pri njih poteka v treh jezikih, in sicer v angleškem, španskem in valencijskem narečnem jeziku. Ob prihodu v razrede smo opazile na mizah posebne oznake, ki so pomenile razdelitev posameznih funkcij med učence. Delo v razredu je potekalo po skupinah, največkrat so bili razdeljeni po štiri. Vsak je imel svojo nalogo, ki jo je vestno opravljal. Učitelj jih je samo usmerjal in dajal navodila, ki so jih vsi učenci dosledno upoštevali brez večkratnih opozoril. Večji del pouka poteka preko frontalne oblike, vsebine so podane vse preko interaktivne table, ki je povezana s tabličnim računalnikom učitelja. Na tablicah imajo svoj program, veliko pa vključujejo tudi vsebine iz Youtuba.
Učitelji ocenjujejo znanje ves čas, medtem ko ostali učenci opravljajo svoje zadolžitve. Učitelji ničesar ne beležijo v papirni obliki, vso ocenjevanje poteka preko tablice, s pomočjo raznih aplikacij za ta namen. Tudi učenci veliko delajo s tablicami, kjer sami iščejo informacije, vezane na snov, ki jo obravnavajo. Večji del nalog opravljajo na učnih listih, zelo malo je dela v delovnih zvezkih, zvezkov pa sploh nismo videle. Učne liste si učenci shranjujejo v mape, tudi skupinsko delo imajo sortirano po mapah.
V proces ocenjevanja je vključeno tudi nagrajevanje učenčevega sodelovanja med poukom. Nagrajuje se tako individualno kot skupinsko delo. Takšna oblika dela jih spodbuja, da so bolj pripravljeni sodelovati in so pri svojem delu bolj zavzeti. Posebnost njihovega sistema je v tem, da se predmeti kot so glasba, naravoslovje, matematika, družboslovje uči v vseh treh jezikih. Posamezno snov utrjujejo in poglabljajo od 8 do 10 tednov. Snov, ki jo obravnavajo na razredni stopnji, je zahtevna, kot primer naravoslovja v 3. razredu, kjer so se učili o človeškem telesu, so učenci morali, v vseh treh jezikih, poznati dele možganov, prebavni trakt, pot dihanja, delovanje krvnega sistema … Učenci npr. pri uri angleščine vsa navodila dobijo v angleščini in opazile smo, da jim je bilo večini dobro razumljivo.
Sama dinamika šole je bolj sproščena, učitelji so zelo sodelovalno naravnani. Opaziti je veliko pozitivne energije, ki vpliva tudi na učence. Med samim gostovanjem smo bile toplo sprejete, vsak od njih je prijazno pristopil in z nami delil znanje in izkušnje iz šolskega sistema.
Poleg obiska šole smo si ogledale tudi samo mesto Alicante, ki nas je navdušilo. Ljudje so prijazni, ulice prijetno zapolnjene s posameznimi trgovinicami in lokali. Ogledale smo si areno, kjer še danes potekajo bikoborbe. Peš smo se napotile na obzidje in grad, ki se razprostira nad mestom. Večji del smo se vozile s tramvaji, vlaki in avtobusom, da smo si lahko ogledale širše mesto, saj smo bivale odmaknjeno od središča mesta, ob plaži. Plaže se široko razprostirajo vzdolž morja. Promenade so polne stojnic, lokalov in prijetnega vzdušja. Tudi vreme nam je bilo kar naklonjeno, čeprav se je nedaleč stran od nas, v Valenciji, dogajala prava katastrofa širokih razsežnosti, smo me imeli tisti dan le nevihto in malo dežja.
Obisk nas je napolnil z veliko novimi izkušnjami in spoznanji, da se v razredu lahko poučuje tudi na nekoliko drugačen način, kjer ni vse strogo začrtano s pravili in omejitvami in kjer so učenci visoko motivirani za delo.
Učiteljice Monika, Martina in Andreja